Általános kérdések

Hol tudok használni egy kotróvezérlést? Ezt a kérdést inkább az ellenkező irányból közelítenénk meg: Hol nem tudok kotróvezérlést használni? A válasz egyszerű: ott, ahol nincs szükség semmilyen mélységi, kinyúlási méret vagy dőlésszög tartására és ellenőrzésére. Ilyenek például a nagy mennyiségű talaj mozgatásával járó kitermelő munkák. Nyilván ezekben az esetekben sem nehezíti meg a munkavégzést a felszerelt vezérlőrendszer, de nem is nyújt segítséget a gépkezelőnek.  Azonban ha bármilyen méret tartására szükség van a munkavégzés során, kotróvezérlés alkalmazása a legcélszerűbb megoldás. Hogy milyen vezérlést célszerű választani, a munka jellege határozza meg. Természetesen fontos paraméter a beruházás értéke is.

Mire jó egy kotróvezérlés? Talán ez a leggyakoribb és persze a legfontosabb kérdés, aminek a megválaszolása elindíthat egy földmunkás vállalkozást a kotróvezérlés alkalmazásának útján. Ha általánosan földmunkáról beszélünk, beleértjük a nagy mennyiségű földkitermelést és a pontosan előírt térformák, meghatározott méretű, nagy kiterjedésű alakzatok pontos kialakítását is. Ha ezt a két munkát tekintjük a skála két végének, be kell látnunk, hogy a skála szélesebb tartományában valamilyen mérethez kötötten határozzuk meg az elvégzendő feladatot. Hiszen ha például csak arra utasítjuk gépkezelőnket, hogy „erről a területről szedd le a humuszt 60 cm mélységben”, már konkrét méretet meghatározva adtuk ki a munkát, pedig csak egy egyszerű kitermelési feladat áll előttünk. Ezen konkrét méretekhez kötött földmunkák elvégzéséhez nyújtanak segítséget a kotróvezérlések. Segítenek az előre meghatározott meredekségű lejtők, rézsűk kialakításában, de a bonyolultabb, 3 dimenziós automata vezérlések akár előre megtervezett kombinált felületek kialakítását is el tudják végezni. A vezérlő rendszerek képességei széles skálán mozognak, de az szinte mindegyik eszközről elmondható, hogy „helyszíni közvetítést adnak a kotrógép kanalának vágóéléről”, azaz a gépkezelő pontosan látja a szerelék elhelyezkedését és mozgását, anélkül, hogy a kezelő fülkét el kellene hagynia. Véget ér a „hagyományos” földmunka, tehát nem „csak a nagyját” oldjuk meg munkagéppel, majd kézi erővel alakítjuk ki a végleges felületet, hanem a teljes folyamatot gépesíteni tudjuk. Ezt végiggondolva beláthatjuk, hogy a kotróvezérlések legfőbb célja a munkavégzés pontosságának és gyorsaságának növelése, hiszen ezáltal időt és költséget tudunk megtakarítani. Közvetetten a környezetünk védelmét is szolgálják, hiszen a rövidebb ideig tartó, fölösleges talajmozgatást kiküszöbölő munkavégzés a természetre káros hatásokat is csökkenti.

Milyen fajtái vannak a kotróvezérléseknek? A vezérlő rendszereket felület kialakítási képességeik és működési elvük szerint tudjuk megkülönböztetni. Ismerünk egy- és kétdimenziós formák kialakítására képes egyszerűbb rendszereket, de választhatunk bonyolultabb, komplett három dimenziós térformák kialakítására alkalmas automata rendszereket is. Működési elvük szerint külön kezelhetjük az ún. indikátoros rendszereket (ezek csak irányító jelzéseket adnak a gépkezelő számára a kijelölt felület eléréséhez és egy- vagy kétdimenziós alakzatok kialakítását segítik) és automata működésű rendszereket, melyek előre betáplált háromdimenziós felületi tervek megvalósítására alkalmasak és GPS alapú helymeghatározás segítségével tájékozódnak a munkaterületen. A legegyszerűbb egy dimenziós indikátoros rendszerek működése általában egy forgólézer által vetített síkhoz viszonyított mélység méret kialakítására hagyatkozik, így pl. adott mélységű árkok vagy a lézer által vetített síkkal párhuzamos felületek kialakításához alkalmazható eredményesen. A kétdimenziós rendszerek már ferde síkokat, sőt, kétirányú lejtők kialakítását is lehetővé teszik; forgólézer használatával, vagy saját felület tervező modullal fix ponthoz viszonyítottan önállóan is képesek munkavégzésre. A legbonyolultabb működésű három-dimenziós automata rendszerek nagy pontosságú GPS hálózatokhoz kapcsolódnak és geodéta által előre elkészített felülettervek megvalósítására képesek. Itt a gépkezelő helyett a vezérlőrendszer gondoskodik a szerelék mozgatásáról, a kezelő a gép helyváltoztatásáért felel. Ezeket a rendszereket a legegyszerűbb használni, de ezen rendszerek esetében van szükség a legtöbb előkészítő munkára.

Megéri kotróvezérlést használni? Diplomatikus válasz következik: „Az attól függ…” Viszonylag kevés paraméter befolyásolja a kérdésre adható választ, azonban ezek a paraméterek nagyon pontosan határozandók meg a helyes válaszhoz. Milyen kotróvezérlést választanánk? A jellemző munkáinkkal kihasználjuk-e a vezérlőrendszer tudását? Van-e/lesz-e elegendő munkánk a befektetés megtérüléséhez? Ezekre a kérdésekre minden vállalkozás a saját paraméterei szerint tud választ adni, de úgy gondoljuk, hogy egy helyesen kiválasztott vezérlőrendszer annyi gyakorlati előnyt biztosít a munkavégzés során, hogy ebből a szempontból egyértelmű „igen” a válasz. Pénzügyi értelemben olyan megtakarításokkal számolhatunk, amik -megfelelő mennyiségű munka esetén- akár néhány hónapos megtérülési időt is garantálhatnak.

Megtérül a befektetés? Erre könnyű válaszolni: megfelelő rendszer választása és elegendő munka esetén egyértelműen igen. Nyilván egy olcsóbb rendszer elvileg rövidebb megtérülési időt feltételez, azonban el kell ismerni, hogy egy drága automata rendszer olyan nagy munkákban nyújt segítséget és olyan mértékben tudja meggyorsítani a munkavégzést, hogy megtérülési ideje közel azonos lehet a kisebb rendszerekével. Azt azonban mindenképpen szem előtt kell tartani, hogy adott feladatra a megfelelő vezérlést kell kiválasztani. Ezzel egyrészt jelentős beruházási költséget is megtakaríthatunk, másrészt pedig több hordozó gépen alkalmazva akár gyorsíthatjuk a vezérlőrendszer megtérülését. Azonban lényeges, hogy egyszerű, kisebb munkákhoz nem érdemes bonyolult GPS alapú rendszerek alkalmazása, mert azok épp a kifinomult működésük miatt nem tudják könnyen levezérelni az „itt kell csinálni egy 30 fokos rézsűt 5 méter hosszon” jellegű feladatokat, míg egy egyszerűbb kétdimenziós rendszerrel ez percek alatt megoldható.

„Ti csak csináljátok a kütyütökkel, én majd szemre megoldom a feladatot”, hangzott egy tapasztalt gépkezelő reakciója. Nyilvánvaló, hogy egy valóban tapasztalt gépkezelő megfelelő minőségben el tudja végezni egy rézsű, vagy vízszintes sík kialakítását, azonban sajnos kevés, egyre kevesebb nagy tudású gépkezelő dolgozik a földmunkagépeken. A kevésbé tapasztalt kollégák számára nagy segítség egy olyan eszköz, amely valós időben mutatja meg a kanál vágóélének állását és a tervezett felülethez viszonyított helyzetét. Be kell látni, hogy a gyakorlott kezelők is könnyebben tudják ellenőrizni munkájuk pontosságát, hiszen a látótérben elhelyezett kijelző segítségével szó szerint „helyszíni közvetítést” kaphatnak a vágóél mozgásáról. Jelentős idő takarítható meg a méret- és lejtésellenőrzések kiküszöbölésével, nem beszélve arról, hogy a munkavégzés biztonsága is nagy mértékben növelhető, ha nincs szükség a gép közelében dolgozó segédmunkás jelenlétére.